444 5828

Bilgi Bankası

Akü Bakımı

Asit yoğunluklarının düşük veya fazla olması nedendir?
  • Eğer asit yoğunlukları düşükse, Aracınız az şarj ediyor olabilir veya aracınızda tesisattan kaynaklanan bir kısa devre (kaçak) olabilir.
  • Eğer asit yoğunlukları fazlaysa, Aracınız fazla şarj ediyor olabilir. Her iki durumda da yetkili servislerimizden birine uğrayıp yardım isteyiniz.
Aküde aşırı su kaybı oluyor. Sebebi nedir?
  • Akünüzdeki aşırı su kaybının ya aracınız fazla şarj ediyordur ya da akünün herhangi bir kısmında çatlak, kırık veya delik olması söz konusudur. Size en yakın Yetkili servisimize başvurarak sorununuzun çözülmesi için yardım isteyiniz.
Aküde sürekli olarak bişon kapaklarından sızıntı oluyor. Sebebi nedir?
  • Akünüzde fazla elektrolit vardır veya akünüzün şarjı fazladır ve kaynama yapıyordur. Yetkili servislerimizden birine getirerek elektrolit miktarını akünün yanında bulunan max yazan seviyeye kadar boşaltmasını isteyiniz veya yetkili bayimize otonuzun elektrik aksamının kontrolünü yapmasını isteyiniz.
Aracımın sabahları marş gücü çok zayıf. Ne yapmalıyım?
  • Muhtemel nedenlerden biri aracınızda kısa devre (kaçak) olması olabilir, bu da akünüzün zayıflayıp marş anında yetersiz kalmasını sağlar. Bu durumda yetkili bir bayimizle temasa geçip gerekli kontrolleri yaptırınız.
Akümün kutup başında bir erime söz konusu. Bu aracıma veya aküme zararlı mı? Ne yapmalıyım?
  • Bu durumlarda kutup başı bağlantıları gevşek olabilir. Bu akünüzün patlamasına veya tam verim alamamanıza neden olur. Bu gibi durumlarda en yakın yetkili servisimize başvurunuz.
Araçtaki akü neden patlar?
  • Bunun sebebi akünüzün bişon kapaklarının tıkalı olmasından kaynaklanır. Bunu engellemek için akünüzün periyodik bakımlarını garanti şartları dahilinde yetkili servislerimize yaptırınız.
Aracım hiç çalışmıyor. Ne yapmalıyım?
  • Eğer aracınız hiç çalışmıyorsa, aracınızda kısa devre (kaçak), az şarj etme, kablo bağlantılarındaki sorun veya akünüzün arızalı olma durumlarında meydana gelir. Size en yakın yetkili bayimizden yardım alarak sorununuzun giderilmesini isteyiniz.
Bülbül Akü
Klas Akü
Ant Akü
Likya Akü
Perge Akü
Urban Akü